Ana Sayfa Yaşam Diyabet (şeker hastalığı) nedir? Diyabet türleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Diyabet (şeker hastalığı) nedir? Diyabet türleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

3246
0
Paylaş

Toplum arasında genel olarak şeker hastalığı şeklinde bilinen diyabet; tıbbi literatürde Diabets Mellitus olarak adlandırılmaktadır. Dünya genelinde 422 milyondan fazla kişi, şeker hastalığından mustariptir. Diyabet türleri ve kişileri etkileme biçimi bakımından mutlaka kontrol altında tutulması gereken bir sağlık sorunudur. Kalp-damar hastalıkları, böbrek ile ilgili sorunlar, körlük, felç, ayak yaraları, duyu kayıpları, yara iyileşmesinde gecikme, cinsel problemler gibi ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Bundan dolayı da şeker hastalığı ve şeker hastalığı türleri mutlaka tedavi edilmesi gereken ve kontrol altında tutulması gereken bir sağlık sorunudur.

Diyabet (şeker hastalığı) nedir?

Diyabet diğer bir ismi ile şeker hastalığı; kan şekeri olarak ifade edilen yapıların çok yüksek olması durumunda meydana gelen bir sağlık sorunudur. Kan şekeri; temel enerji kaynağımız olduğu için oldukça önemlidir. Besinlerden alınan kan şekeri; beynin de temel enerji kaynağıdır. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin, glikozun besinlerden hücrelere enerji için kullanılmasına yardımcı olur. Çeşitli durumlarda vücut yeterli şekilde ya da sağlıklı şekilde insülini kullanamaz. Bundan dolayı da glikoz kanda kalarak, hücrelere ulaşamaz. Bu durumda da zamanla; kanda çok fazla glikoz birikmesi durumunda ciddi sağlık sorunları meydana gelecektir. Diyabet sorunların tamamen tedavisi henüz bulunamamıştır. Ancak kontrol altında tutulması oldukça önemlidir.

Diyabet tipleri nelerdir?

Şeker hastalığı yani diyabet; tek tipte görülen bir sağlık sorunu değildir. En sık görülen diyabet tipleri tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet olarak karşımıza çıkar. Tip 1 diyabet: vücudun insülin üretmediği şeker hastalığıdır. Bağışıklık sistemi, insülin üreten pankreastaki hücrelere saldırarak bunları yok eder. Tip 1 diyabet genel itibari ile çocuklarda ve genç erişkinlerde ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Ancak her yaşta ortaya çıkma riski bulunmaktadır. Tip 1 diyabetli insanlar hayatta kalmak için her gün insülin almalıdır. Tip 2 diyabet sorununda ise; vücut insülini iyi şekilde kullanamaz. Bu sağlık sorunu da genel olarak orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür. Tip 2, en sık görülen diyabet türüdür. Gestasyonel diyabet ise hamile olan kadınlarda görülen bir şeker hastalığıdır. Hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan şeker hastalığı, hormonal durumlar sebebiyle görülür. Çoğu zaman, gebeliğe bağlı gelişen şeker hastalığı; doğumdan sonra anneyi terk eder. Fakat, gestasyonel diyabetiniz ortaya çıkmış iseannenin ileriki dönemde tip 2 diyabet geliştirme riski artacaktır. Bazen hamilelik sırasında teşhis edilen diyabet aslında tip 2 diyabettir. Diğer şeker hastalığı yani diyabet hastalığı tipleri ise; kalıtsal bir diyabet olan monogenik diyabet ve kistik fibroz ile ilişkili diyabet bulunmaktadır.

Şeker Hastalığı Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

Şeker hastalığı ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sorunların başında ise;

 • Kalp hastalığı
 • İnme
 • Böbrek hastalığı
 • Göz ve görme ile ilgili ciddi problemler
 • Diş hastalıkları,
 • Sinir hasarı,
 • Ayak ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Diyabet – Şeker Hastalığı Belirtileri ise:

 • Son zamanlarda artan susuzluk ve idrara çıkma ihtiyacı,
 • Son zamanlarda artan açlık hissi,
 • Kısa sürede hemen yorulmak,
 • Bulanık görüş,
 • Ayaklarda veya ellerde uyuşma veya karıncalanma hissi,
 • İyileşmeyen yaralar ya da enfeksiyonlar,
 • Açıklanamayan kilo kaybı olarak ifade edilebilir.

Tip 1 diyabet ile ilgili belirtiler genel olarak birkaç hafta gibi kısa sürede başlamaktadır. Tip 2 diyabet belirtileri ise genel itibari ile sene boyunca yavaş yavaş ortaya çıkar. Bundan dolayı da hasta bu belirtileri hemen fark edemeyebilir. Genel itibari ile tip 2 diyabeti olan kişilerde herhangi bir belirti ya da şikayet söz konusu olmaz. Genel olarak tip 1 ya da tip 2 diyabeti olan hastalar; görme ile ilgili sorunları ya da diğer belirtileri şeker hastalığı ile bağdaştıramadığı için hastalığın teşhisi geç kalabilir. Bu gibi belirtilerde mutlaka zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi : http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati-maliyetli-bir-tedavi-midir/

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here